Clarke CHHDP830 1¼" 830W 180Lpm 20m High-head Draining Pump (230V) - Code 7230294
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @118745
Product ID: clarke_7230294
Barcode: 5016086255710
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
With a stainless steel body and powerful 830W motor offering an 180 l/min flow rate and a lift height of 20m, the CHHDP830 High Head Draining Pump can pump clean and dirty water including solids with a diameter up to 8mm. This draining pump is fitted with non-clogging vortex impeller and offers high-lift waste water transport, making it ideal for DIY or trade purposes to use in pits, trenches, tunnels and water tanks with slurry.
  • High-head 2-stage submersible pump
  • Non-clogging vortex impeller
  • Shifts clean and dirty water
  • Solids (up to): 8mm
  • Max flow rate: 180 l/min
  • Max Head (Lift Height): 20m
  • 830W, 230V motor
  • Thermal overload protection
  • 1ΒΌ" BSP threaded pump outlet
Technical Specification
Pumps Solids Up-to 8 mm
Outlet Diameter 2 "
Max Head 20 m
Volts 230 V
Max Flow 180 L/min
Float Switch No
Watts 830 W