Clarke CPCDP500 2" 500W 240Lpm 12m Head Portable Contractor Dewatering Pump (230V) - Code 7230292
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @118744
Product ID: clarke_7230292
Barcode: 5016086255697
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
The Clarke CPCDP500 Contractor Dewatering Pump offers a robust and portable design, suitable for DIY and Trade purposes in pits, trenches, tunnels and water tanks with slurry. This pump is fitted with a 500W motor, offering a 240 l/min flow rate, designed for shifting clean and dirty water including solids up to 7mm. The CPCD500 is manufactured with a stainless steel drive shaft, impeller and base plate ensuring a longer life time, plus it is completed with a convenient carry handle for easy transport.
  • Shifts clean and dirty water
  • Solids up to 7mm
  • Portable design with convenient carry handle
  • Max flow rate 240 l/min
  • Max Head (Lift Height) 12m
  • 500W, 230V motor with thermal overload protection
  • 2" BSP threaded pump outlet
  • Weight: 13kg
  • Dims: 250 x 175 x 365mm
Technical Specification
Pumps Solids Up-to 7 mm
Outlet Diameter 2 "
Max Head 12 m
Volts 230 V
Max Flow 240 L/min
Float Switch No
Watts 500 W