Clarke CON1500RDV 1500W SDS+ Rotary Hammer Drill - Code 6479605
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @75378
Product ID: clarke_6479605
Barcode: 5016086242581
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
11 people have bought this item!
  • Powerful 1500W, 230V motor with 5.5J impact energy
  • Drilling, Drilling + Hammer and hammer only (chisel) functions
  • Variable drilling speed 200-750rpm and impact rate 650-3000 blows/min
  • Large drilling diameter capacity in wood 40mm, Steel 13mm and concrete 36mm
  • With 13mm chuck adaptor for use with conventional drill bits
  • Supplied with depth stop rod and assorted drills and chisels in convenient blow moulded case.
  • Dimensions (LxWxH): 410mm x 259mm x 144mm - Weight: 6kg (Drill only)