Clarke Contractor CON1500WC 1500W 125mm Wall Chaser - Code 6462167
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
Quote Ref: @127394
Product ID: clarke_6462167
Barcode: 5016086259992
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
A crucial tool for any plumber or electrician, the Clarke Contractor 1500W 125mm Wall Chaser provides accurate and precise grooves that can be used as a guide for creating channels to sink pipes or electrical wiring. The powerful 1500W 230V 50Hz motor and 2 diamond cutting discs ensures easy work is made of cutting a channel in tough concrete, masonry, brick or cinder block, whilst the adjustable depth gauges allows for full control over cutting process, producing a channel ranging from 8 - 29mm deep and 8 - 30mm wide.
Dust and debris are kept to a minimum, for a cleaner and safer working environment, due to the ability to attach extraction to the wall chaser, resulting in less time cleaning up after the job is done. The supplied chisel helps remove any remnant material or aids in the starting of a channel in extra tough material. Benefitting from an ergonomic design with soft start to provide the operator with comfort during use, the Clarke Contractor 1500W 125mm Wall Chaser also features overload protection, ensuring the highest levels of safety during prolonged cutting.
  • Powerful 1500W 230V 50Hz motor
  • Adjustable width and depth gauges: Depth 8 - 29mm Width 8 -30mm
  • Dust extraction compatible: Outlet Inner Diameter 38mm Outlet Outer Diameter 57mm
  • Soft start 8500rpm (No load speed)
  • Overload protection
  • Includes 2 diamond cutting discs & chisel
Technical Specification
Watts 1500 W
Volts 230 V
Disc Size 125 mm