Clarke CWL1000B 40" Wood Turning Lathe - Code 6500687
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @84122
Product ID: clarke_6500687
Barcode: 5016086246107
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
5 people have bought this item!
The Clarke CWL1000B is a big 1000mm lathe ideal for wood turning in the DIY workshop. The 1000mm distance between centres allows for turning longer spindles, whilst the 176mm height of centre from base enables a large turning capacity of 350mm. Four turning speeds. Bench mounted. Supplied with tool rest, tail stock, drive centre, face plate and 3 chisels.
  • High quality cast iron build
  • Lockable tailstock
  • Also includes tool rest, tail stock, drive centre, face plate & 3 chisels
  • Dimensions (LxWxH): 1425x213x346mm