EvoPower UKK11ECO-1 13.75kVA Kubota Powered Diesel Generator - Code UKK11ECO-1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @99326
Product ID: UKK11ECO
Related Products: See all related products
Manufacturer: Evopower
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
9 people have bought this item!
EvoPower 13.75kVA Kubota Powered Diesel Generator - Code UKK11ECO-1
The UKK11ECO-1 is a 230 volt, single-phase 50Hz diesel genset with 13.75kVA / 11kW standby output and 12.5kVA / 10kW prime power output.
This generator has been designed by Evopower using a high-quality industrial Kubota engine.
The single-phase 230-volt Kubota-powered UKK11ECO-1 Generator is able to produce 13.75kVA / 11kW standby/max output and 12.5kVA / 10kW prime/rated output.
The UKK11ECO-1 is powered by a 4-cylinder V1505 water-cooled Kubota Diesel Engine.
Our 11kW / 13.75kVA UKK11ECO-1 diesel generator has a base fuel tank in the skid of the unit. As with all of our generators, you can use red diesel to save on running costs, without any fear of voiding your warranty.
Powered by a slow-running Kubota V1505 4-cylinder diesel engine
This Kubota UKK11ECO-1 slow-running diesel genset is powered by a water-cooled Kubota D905 3-cylinder engine and is mechanically governed to run at 1500RPM to maintain a stable 50Hz output from the alternator. The AVR protection ensures the output is safe for use with any sensitive electronic equipment.
Controlled by a Deep Sea Electronics DSE6120 MKIII control panel
  • Low oil pressure - which can lead to a lack of lubrication and engine damage
The kVA ratings stated are based on the assumption that your load/appliances will have a power factor of 0.8. When you receive the generator, you will notice the spec plate on the setlists it as 20kW / 20kVA with a power factor of 1 (unity). Without being too technical, this is due to the fact the generator itself is in unity and produces a power factor of 1 between the engine power and alternator output. kVA is a rating of 'apparent' power and takes into account expected losses within a circuit - like energy being wasted as heat when you run a light bulb. Most loads have losses and it is generally accepted to base the assumption on a power factor of 0.8 when you do not know. We would recommend basing your decision for which generator you need on the amperage draw you require, taken and assessed by a suitable, qualified expert. Feel free to contact us if you require a little more detail on apparent power vs. actual or real power.
Additional information
Weight 597 kg
Dimensions 1812 × 850 × 1130 mm