Hyundai 212cc 7hp 20mm Electric-Start Horizontal Straight Shaft Petrol Engine, 4-Stroke, OHV | IC210XE-20
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @100669
Product ID: hyun_IC210XE-20
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Powerful 212cc Replacement Engine
Multi-Purpose Petrol Engine
A direct replacement for any 6.5 / 7hp engines, the IC210XE-20 is suitable for the majority of pressure washers up to approximately 2500psi, water pumps with up to an 80mm outlet and open-frame generators up to 3.2kW.
Powerful Performance
Electric Key-Start
CDI Ignition
OHV Petrol Engine
Low-Noise Engine
More Environmentally Friendly
Low Fuel Consumption
Large Fuel Tank
Easy To Install
Ideal for fitting to any machines that require 7hp and have a 20mm shaft, this engine is incredibly versatile for both commercial and home use.