Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @81752
Product ID: hyun_HYM460SPR
Available at checkout!
13 people have bought this item!
  • 2.6kW (3.5hp) Hyundai OHV 4-stroke 139cc Euro 2 class engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Full width ribbed rear roller for a luxury striped lawn finish.
  • Rear Wheel drive, 46cm or 18" cutting width, ideal for medium sized lawns.
  • Single point cutting height adjustment - 7 cutting heights 17mm to 75mm.
  • Easy to remove 55 litre grass collector.
  • Full UK spares backup to maintain your lawn mower for years to come.
  • Covered by Hyundai 3 year platinum warranty.
With a cutting width of 46cm or 18", it is ideal for medium size lawns. The cutting height is easily adjustable to 7 positions with a single height adjusting lever from 17mm to 75mm.
The soft grip handles can be folded forward to reduce space in storage and transport.
Fitted with a hard wearing steel deck for extended long life.
IN THE BOX: HYM460SPR Petrol Roller Lawnmower, 55L Polyester Grass Bag and User Manual
Covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.
Gross Weight (kg) 38.00
Model HYM460SPR
Engine Model IC140V
Power Method Petrol
Engine Size 139.00
CE Compliant Yes
Drive Self Propelled
Starting System Recoil
Height Adjustments 7.00
Cutting Height 17mm - 75mm
Cutting Width 460mm or 18"
Grass Catcher Yes
Catcher Volume (L) 55.00
Deck Material Steel
Hose Hose Connector on deck for ease of cleaning.
Gross Weight 38.00
Fuel Unleaded Petrol
Wheel Size (diameter) 7" front 5" rear roller