Hyundai HYM480SPER 19" 48cm 480mm Self Propelled 139cc Petrol Roller Lawn Mower - Includes 600ml Engine Oil
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @92795
Product ID: HYM480SPER
Available at checkout!
38 people have bought this item!
  • Includes 600ml Engine Oil
  • 2.6kW Hyundai OHV 4-stroke 139cc engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Full width split 38cm ribbed rear roller for a traditional British striped lawn.
  • Rear wheel (roller) drive, 48cm cutting width, ideal for medium sized lawns.
  • Single point cutting height adjustment - 6 cutting heights 25mm to 75mm.
  • Rear discharge and rear collect options.
  • Easy to remove 70litre grass collector.
  • Foldable handles for compact storage.
Electric Push Button Start
Creates A Striped Lawn
The HYM480SPER is specifically designed for mowing stripes into your lawn.
For Medium To Large Sized Lawns
Suited for medium to large sized lawns the HYM480SPER has a cutting width of 480mm and features a split rear roller for easy turning and giving your lawn a striped finish.
Easy Starting
6 Cutting Heights
With six cutting heights controlled by a single point height adjuster can be changed from 25mm for a smooth lawn to 75mm for cutting longer grass.
Superior Finish
Hose Connector
70L Grass Collector
Rear Roller
Ultimate Safety
Compact Design For Storage
Low Noise
In The Box:
  • HYM480SPER Self Propelled Electric Start Petrol Lawnmower
  • 70L Grass Collector
  • Assembly Tools
  • User Manual
Model Number HYM480SPER
Engine Size 139cc
Fuel Tank Capacity 1 Litre
Oil Capacity 600ml
Rated Speed 3000rpm
Start Method Electric (Push Button) & Recoil
Drive Type Self Propelled
Height Adjustment 6 Position
Cutting Height 25 - 75mm
Cutting Width 480mm
Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag
Handle Type Soft Grip
Features Rear Discharge, Lawn Striping
Dimensions 1530X620X1100
Net Weight 41.5kg
Brand: Hyundai
Identifier: HYM480SPER
4/5
By on Thu 28th August 2025