Hyundai HYM480SPR Self Propelled 48cm 139cc Petrol Roller Lawn Mower
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @88070
Product ID: HYM480SPR
Related Products: See all related products
Available at checkout!
60 people have bought this item!
  • 2.6kW Hyundai OHV 4-stroke 139cc engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Full width split 38cm ribbed rear roller for a traditional British striped lawn.
  • Rear wheel (roller) drive, 48cm cutting width, ideal for medium sized lawns.
  • Single point cutting height adjustment - 5 cutting heights 17mm to 75mm.
  • Rear discharge and rear collect options.
  • Easy to remove 70litre grass collector.
  • Foldable handles for compact storage.
  • Full UK spares backup to maintain your lawn mower for years to come.
  • Covered by Hyundai 3 year platinum warranty.
Suited for medium to large sized lawns up to approx. 20m x 20m the HYM480SPR has a cutting width of 480mm and features a split rear roller for easy turning and giving your lawn a striped finish.
With five cutting heights controlled by a single point height adjuster can be changed from 17mm for a smooth lawn to 75mm for cutting longer grass.
Weighing just 38kg, this is one of the lightest self-propelled roller mowers on the market.
Model Number HYM480SPR
Engine Size 139cc
Fuel Tank Capacity 1.2Litres
Oil Capacity 600ml
Rated Speed 2850rpm
Drive Type Self Propelled
Start Method Recoil
Height Adjustment 5 Position
Cutting Height 17 - 75mm
Cutting Width 480mm