Product ID: HYM530SPE
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
394.60 2026-06-12Rating: 4.6/5 based on 5 review(s).
Powerful Hyundai Engine
Medium To Large Sized Lawns
This Hyundai HYM530SPE self-propelled petrol lawnmower is perfect for cutting medium to large lawns with its 21”/53cm cut width (we advise circa 20m2).
Self Propelled
Easy Starting
Effortless Work
8 Cutting Heights
The mower has 8 different cutting height settings, (adjusted from a single point) from 25mm for super smooth to a 75mm option if you’re trimming rougher ground or doing a first cut. With a choice of grass discharge options (side, rear or collect), it comes with a huge (70 Litre), quick-release grass collector as standard, so you spend more time mowing, less emptying! There’s even a level indicator to tell you when it’s filling up.
User Friendly
Easy maintenance, comfortable and safe to operate.
Ultimate Safety
Hose Connector
Compact Design For Storage
In The Box:
| Model | HYM530SPE |
|---|---|
| Engine Size | 224cc 4 stroke OHV |
| Starting System | Recoil and electric |
| Height Adjustments | 7.00 |
| Cutting Height | 25 - 75mm |
| Cutting Width | 530mm |