Hyundai HYM560SPE 22”/56cm 196cc 4-in-1 Electric-Start Self-Propelled Petrol Lawnmower | HYM560SPE
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @107051
Product ID: HYM560SPE
Barcode: 5059608234657
Related Products: See all related products
Available at checkout!
49 people have bought this item!
  • 560mm / 22" cutting width: Ideal for larger lawns (bigger than 2000 sq. ft.)
  • 196cc Hyundai 4-stroke petrol engine No messy mixing of oil and fuel
  • Electric start with recoil backup: Get started effortlessly at the push of a button
  • Self-propelled:No need to push - simply steer
  • 6 adjustable cutting heights: Get the perfect finish on your lawn
  • 70L grass collector bag: Minimises time spent emptying cuttings
  • Foldable handles: Easy to transport and store in your shed or garage
  • Minimal set-up required: Also includes SAE30 oil to get going out of the box
Petrol Lawn Mower for Large Lawns
For the perfect, tailored cut on your lawn, the HYM560SPE can be easily adjusted between its six different cutting heights - from 25mm for super smooth to a 75mm option if you’re trimming rougher ground or doing a first cut - by using a single height adjusting lever, giving you complete control over your lawn care needs.
Self-Propelled Petrol Mower
Electric Start Mower
56cm Cutting Width
With an extra-wide cutting width of 560mm / 22", this mower features our largest available cutting width and is ideal for larger lawns and gardens, or for those wanting to save considerable time when cutting smaller lawns.
Safe and Easy To Use
Specifications
Model HYM560SPE
Start Method Electric or Recoil
Propulsion Self-Propelled
Cutting Width (mm) 560
Cutting Height Min (mm) 25
Cutting Height Max (mm) 75
Cutting Positions 6
Cut Options Rear Discharge, Side Discharge, Mulching
Catcher Volume (L) 70
Catcher Type Half Plastic With Polyester Bag
Handle Type Soft Grip
Safety Features Operator Presence Control
Deck Material Steel
Quick Clean Hose Connector Yes
Engine Model IC200VE
Engine Type 4-Stroke OHV Single Cylinder
Engine Size (cc) 196
Rated Power (kW/kVA) 4.2
Rated Speed (RPM) 2800
Fuel Unleaded Petrol
Fuel Capacity (L) 1
Engine Oil 15w40
Engine Oil Capacity (ml) 600
Gross Weight (kg) 48
Net Weight (kg) 43
Wheel Diameter (mm) Front: 203, Rear: 280
Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm) 1600 x 530 x 1100
Package Dimensions (H x W x L) (mm) 900 x 600 x 525
Engine Capacity (CC) 150-200
Fuel Type Petrol
Rear Roller? No
Recommended For Lawns Up To Large Lawns - Above 2000sq. ft
Product Type Lawn Mower
Warranty (Years) 3
Model EAN 5059608234657
Brand: Hyundai
Identifier: HYM560SPE