Product ID: hyun_HYM60Li420
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
404.99 2026-06-12Rating: 4/5 based on 4 review(s).
No electric cord means mowing the lawn has never been easier or safer.
With a cutting width of 420mm, it’s suited for small to medium sized lawns. It also features a spacious quick release 50L grass catcher with a hard lid, meaning you spend less time emptying the cuttings and more time mowing.
With various cutting heights, ranging from 20mm for a smooth lawn to 70mm for cutting longer grass, the HYM60LI420 puts you in control over the finish of your cut. The height is adjusted by a single lever, which cycles through the cutting heights in a matter of seconds.
Covered by Hyundai 3 year warranty.
*Additional Batteries & Charger Also Available
| Power Method | Battery |
| Battery Charger Supply (VAC/Hz) | 230/50 |
| Battery Type | LG 58v Lithium-ion 2.5Ah |
| Battery Voltage | 58v |
| Battery Charging Time (Hr) | 0.45 |
| No Load Speed (rpm) | 2800.00 |
| Cutting Width (mm) | 420mm |
| Cutting Heights (mm) | 20mm to 70mm, Central Height Adjustment Lever |