Hyundai HYM80LI460P 80V Lithium-Ion Cordless Battery Powered Lawn Mower 45cm Cutting Width With Battery & Charger
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @93972
Product ID: HYM80LI460P
Related Products: See all related products
Available at checkout!
11 people have bought this item!
  • No Cables, No Petrol, No Pollution - simply charge the batteries and you’re ready to go.
  • Powered by 2X Samsung 40v lithium-ion 2.5Ah battery, designed for 1000+ charges.
  • 452mm cutting width it’s ideal for cutting medium to large sized lawns.
  • Durable steel chassis weighing just 27.8kg with adjustable 5 cutting heights from 25mm to 75mm.
  • No assembly needed, just unfold the handles, features compact vertical storage.
  • Extremely quiet running, eliminating any disturbance to neighbours.
No electric cord means mowing the lawn has never been easier or safer.
With a cutting width of 452mm, it’s suited for medium to large sized lawns. It also features a spacious quick release 65L grass catcher with a hard lid, meaning you spend less time emptying the cuttings and more time mowing. Attaching and removing the grass collection bag couldn’t be simpler, and the convenient grass level indicator on the top of the grass catcher will always inform you when the grass catcher is ready to be emptied.
With various cutting heights, ranging from 25mm for a smooth lawn to 75mm for cutting longer grass, the HYM80LI460P puts you in control over the finish of your cut. The height is adjusted by a single lever, which easily moves through the cutting heights.
Power Method Battery
Battery Type 2X 40V, 2.5Ah - Samsung
Cutting Length (mm) 452mm
Cutting Heights (mm) 25-75mm (6 Positions)
Number of Height Settings 6.00
Grass Catcher Volume (L) 65L
Wheel Diameters Front / Back (mm) Front 178mm / Rear 254mm