Draper DX12VIMPWRE DXPULSE 12V Brushless Impact Wrench Kit, 3/8" Sq. Dr., 1 x 5.0Ah Battery, 1 x Fast Charger - Code: 27960 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @140238
Product ID: draper_27960
Barcode: 5059482108549
This cordless impact wrench is part of the DXPULSE 12V Interchange Series. The brushless motor enhances efficiency, offering more power and a longer battery life. It features a durable aluminium gearbox, 3-speed settings, a variable speed trigger with quick stop, forward/reverse and an LED worklight. Its compact design makes it ideal for use in tight spaces. Weighing less than 1 kg, it is perfect for overhead tasks, and the soft grip handle ensures comfort during extended use. It is powered by a 12V lithium-ion battery, and there is an LED battery level indicator. Comes complete with 1 x 5.0Ah battery and 1 x fast charger in a sturdy plastic storage case
DXPULSE 12V Brushless Impact Wrench Kit, 3/8" Sq. Dr., 1 x 5.0Ah Battery, 1 x Fast Charger
Power: 12V DXPULSE
Batteries per item: 1 x 5.0Ah Li-ion
Charger type: 1 x 4.0A
Drive: 3/8"" Sq. Dr. anvil
Max torque: 250Nm