Hyundai HYPM1600E 1600W Electric Paddle Mixer with 5 Piece Trowel Set 240v
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @100257
Product ID: hyun_HYPM1600E
Barcode: 5059608169720
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
42 people have bought this item!
Product Description:
Electric Paddle Mixer
The HYPM1600E is a powerful, high-torque 1600W corded electric paddle mixer from Hyundai which comes complete with a 5-piece trowel set, ideal for quick, effortless and convenient mixing of paint, plaster, gypsum, adhesive, mortar, small buckets of cement, and other mid-viscosity liquids.
Powerful 1600w Motor
Quality Yet Lightweight
4m Power Cable
Multi-Purpose
Easy And Safe To Use
5-Piece Trowel Kit
Warranty
Dimensions (Trowels) (L x W x H) (mm)
280mm x 120mm x 0.7mm
282mm x 140mm x 1.2mm
180mm x 105mm x 1.2mm
155mm x 75mm x 1.2mm
150mm x 13mm x 1.2mm