HYUNDAI HYSP400CD 400W Electric Submersible Clean / Dirty & Low Depth Water Pump
No Stock
Quote Ref: @90285
Product ID: HYSP400CD
16 people have bought this item!
Powered by a 400W / 230v electric motor the HYSP400CD has a pumping capacity of 11000 litres per hour. With a maximum submersion depth of 7m and a maximum delivery height of 5.8m, the HYSP400CD has an outlet hose size of 25mm - 32mm (1” to 1 ¼”).
This Hyindai submersible pump is suitable for draining pits, sumps, ditches and footings the HYSP400CD can pump water up to a temperature of 35 °C and handle debris and particles up to 30mm.
Covered by Hyundai 3 year UK platinum warranty.
In The Box: HYSP400CD Submersible Water Pump, Outlet Hose Connector & User Manual.
Model HYSP400CD
Rated Voltage 230V - 50hz
Power 400w
Max Head (m) 5.80
Max Flow Rate (litres/hr) 11000.00
Maximum Submersion Depth 7m
Cable Length 10m
Max Solids* 30mm