HYUNDAI HYSP850D 850W Stainless Steel Electric Submersible Dirty Water Pump
No Stock
Quote Ref: @90284
Product ID: HYSP850D
15 people have bought this item!
Powered by a 850W / 230v electric motor the HYSP850D has a pumping capacity of 17500 litres per hour. With a maximum submersion depth of 7m and a maximum delivery height of 10m, the HYSP850D has an outlet hose size of 25mm - 32mm (1” to 1 ¼”).
Ideal for irrigating gardens as well as pumping contaminated or muddy water from wells, tanks, cellars or basins. The HYSP850D can pump water up to a temperature of 35 °C and handle debris and particles up to 35mm.
Covered by Hyundai 3 year UK platinum warranty.
In The Box: HYSP850D Submersible Water Pump, Outlet Hose Connector & User Manual.
Model HYSP850D
Rated Voltage 230V - 50hz