Hyundai HYT1500E 1500W 450mm Electric Garden Tiller, Cultivator, Rotovator and Rototiller - HYT1500E
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @102687
Product ID: HYT1500E
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
30 people have bought this item!
Time-Saving Tiller
Powerful Motor
With its 1500W all-copper motor for high power and longevity delivering ample power to the 400rpm rotating tines, the HYT1500E is able to easily break up soil ready for planting.
Advanced, Smart Tiller Design
Adjustable Rotavator Depth
With an adjustable tilling depth of up to 220mm, you are able to complete projects easily and precisely, saving you time and effort. The depth can be easily controlled by the rear adjustable depth control rod.
Strong Tiller Blades
The four robust steel rotating tines/blades of this rototiller each have 6 angled teeth and cover an impressive width of 450mm to make fast, almost effortless work, of breaking up and turning over soil of any type.
Lightweight and Easy To Use
Budget-Friendly Tiller
Electric Tiller Benefits
3 Year Warranty
At A Glance:
  • Perfect for vegetable gardens, smallholdings and allotments
  • Saves you time breaking up compacted soil
  • Powerful 1500W / 1.5kW copper motor
  • Lightweight at just 11kg
  • Extra-long 10m cable
  • 400rpm tiller speed
  • 450mm working width
  • 220mm working depth