Hyundai HYW4000DE2 4000psi / 275 Bar Diesel Pressure Washer - Annovi Reverberi Triplex Pump - 13 Litres per Minute with 10 Metre Hose - Code HYW40000DE2
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @127508
Product ID: HYW40000DE2
Barcode: 5059608421781
Manufacturer: Hyundai
Warranty: Click here for info
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
19 people have bought this item!
Key Features
  • 4000psi Max Pressure & 13 L/min flow rate with Annoveri Reverberi triplex pump: Perfect for rapid cleaning and heavy-duty power-washing tasks
  • Electric start: Start the machine and begin pressure washing at the turn of a key!
  • Robust powder-coated steel frame: Equipped with four large 10” pneumatic wheels & tyres built to cope with the demands of heavy-duty power washing
Versatile Cleaning with 4 Quick-Release Tip Nozzles
Our pressure washer’s professional 5000psi rated spray gun comes with a selection of 4 ‘quick-release’ interchangeable nozzle tips which change the intensity of the spray depending on the strength of jet wash required.
Overview of Nozzles:
The lower the amount of degrees, the more focused and intense the fan pattern becomes.
Red 0° Yellow 15° White 40° Black (Soap Nozzle)
Heavy-Duty Diesel Pressure Cleaner with 10m Hose
Our diesel pressure washer is built with a robust large 38mm diameter  powder coated steel frame and four large pneumatic 10” wheels, making it suitable to be used on construction sites and farms when necessary.