JCB Pro 18V Combi Drill 160Nm, Brushless, Anti-Kickback & Variable Speed, 25+3 Torque, 2 x Pro 5.0Ah Lithium-ion Batteries & 4.5A ChargerJCB-18PCD-160 - Code JCB-18PCD-160-5
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @138595
Product ID: JCB-18PCD-160-5
Barcode: 5059608460469
Related Products: See all related products
Manufacturer: JCB Tools
Web Price: POA
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
JCB Pro 18V Combi Drill (JCB-18PCD-160) 160Nm, Brushless, Anti-Kickback & Variable Speed, 25+3 Torque with 13mm (½’’ ) Chuck
A high-performance, heavy-duty power tool delivering a class-leading 160Nm of torque - perfect for the most demanding screwdriving, drilling, and impact drilling tasks. Featuring a durable 13mm (½’’) ROHM metal chuck and 25+3 variable torque settings for precision control, this combi drill is built for trade professionals.
  • Voltage: 18V
  • Motor: Brushless
  • Torque: 160Nm
  • Torque Settings: 25+3 (drill, screwdriver and hammer)
  • Settings: 2-speed gearbox
  • No Load Speed: 0-550/ 0-2,2200/min
  • Impact Rate: 0-8,250 / 0-33,000bpm
  • Chuck: ROHM Metal 13mm
  • Dust protected PCB: Yes
  • Kickback control: Yes
  • LED Worklight: Yes
  • Weight (bare): 2.1kg
  • Accessories: Auxiliary Handle, Belt Clip
Made For Hard Work
With a 3-year warranty on tools, and 2-year warranty on batteries (subject to terms), you can be confident your JCB Pro Tools will last for jobs to come. Coupled with our dedicated support, the JCB Professional 18V Combi Drill 160Nm offers reliability and peace of mind. Order your JCB 18V Brushless Combi Drill today!
Discover the full JCB Professional Power Tool Range
In the Box
  • 1 x 18V Professional 160Nm Brushless Combi Drill (Body Only)
  • 1x Belt clip
  • 1 x Auxiliary Handle
  • 2 x Pro 5.0Ah Lithium-ion Batteries
  • 1 x 4.5A Charger
JCB Pro Range
JCB Combi Drills
JCB Power Tools
Key Features
  • 160Nm Torque: heavy-duty performance in wood, metal, and masonry
  • ROHM 13mm (½’’) Metal Chuck: superior bit retention and accuracy