Mexco 180mm Ceramic X90 Range - CMX9018022
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @60583
Product ID: CMX9018022
Barcode: 5060093866902
Related Products: See all related products
Manufacturer: Mexco
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Mexco 180mm Ceramic X90 Range
Diameter: 180mm (7 inch)
Bore Size: 22.23mm
Segment Height: 8mm
Segment Width: 2mm
Segment Type: Continuous
Segment Attachment: Sintered
Usage: Wet & Dry. Wet cut advised on diameters above 125mm