Mexco UHXCEL40025 Diamond Blade 400mm x 25.4mm Bore Porcelain Ceramic Marble Granite
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @133765
Product ID: MEXCO_UHXCEL40025
Available at checkout!
The UHX - Ultra Hard Materials diamond blade has been developed to offer fast cutting of hard natural stone products and man made fired materials such as porcelain and ceramic products. The performance of this blade can be attributed to its ultra thin 2.0mm castellated design turbo segment enabling not only fantastic cutting performance but also a super clean cut with a huge reduction in chipping.
Advisory: Maximum recommended cutting depth: 20mm
Diameter: 400mm (16 Inch)
Bore Size: 25.4mm
Segment Height: 8mm
Segment Width: 2mm
Segment Type: Continuous
Segment Attachment: Sintered
Usage: Can be used dry. Wet cut advised on sizes above 125mm