Mexco 115mm Ultra Hard Materials XCEL Range - UHXCEL11522
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @60573
Product ID: UHXCEL11522
Barcode: 5060093867190
Related Products: See all related products
Manufacturer: Mexco
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
17 people have bought this item!
Mexco 115mm Ultra Hard Materials XCEL Range
The UHX - Ultra Hard Materials diamond blade has been developed to offer fast cutting of hard natural stone products and man made fired materials such as porcelain and ceramic products. The performance of this blade can be attributed to its ultra thin 1.2 / 1.4 / 1.6 / 2.0mm castellated design turbo segment enabling not only fantastic cutting performance but also a super clean cut with a huge reduction in chipping.
Advisory: Maximum recommended cutting depth: 20mm
Diameter: 115mm (4.5 inch)
Bore Size: 22.23mm
Segment Height: 10mm
Segment Width: 1.2mm
Segment Type: Continuous Castellated Turbo
Segment Attachment: Sintered
Usage: Can be used dry. Wet cut advised on sizes above 125mm