Orit Blockcutter 330 - 120 mm Easy Cutter - Code 3300-TS-IQ-1021-000
Available (Estimated Delivery Time 5-7 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery by
Fri 22nd May 2026
Quote Ref: @100803
Product ID: 3300_TS_IQ_1021_000
Barcode: 8718026806385
Related Products: See all related products
Manufacturer: Orit Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Blockutter 330 -120 mm “Easy Cutter”
The hardened knives can be turned 4 times (turning 1/4).
Specifications :
Weight 41 kg
Max. cutting width 330 mm
Min. cutting height 10 mm
Max. cutting height 120 mm
Knife specifications Knife fixed, hardened, 4 cutting edges
Surface Treatment Powdercoated yellow (RAL 1021)
Product dimensions 1000 x 260 x 450 mm
Spindle Specifications 2 Spindles, hardened, unbreakable
Holding plate specifications Suspension
Optimal packaging 7 per pallet, 4 high max.
Warranty 7 years, except wear parts
GTIN 8718026806385
Packaging measures L x W x H 1220 x 1150 x 2200 mm