Sealey BG150XL/96 150mm Bench Grinder 370W/230V
1 Hour time slot
Quote Ref: @25245
Product ID: sealey_BG150XL96
Barcode: 5024209311144
  • Fitted with copper wound induction motor drive.
  • Suitable for general workshop grinding and sharpening use.
  • Two aluminous oxide grinding stones, coarse and fine.
  • Fitted with stone guards and spark arrestors.
  • Eye shields included.
  • Supplied with 3-pin plug.
  • Model No. BG150XL/96
Technical Specifications
  • Model No BG150XL/96
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 10.5kg
  • Supplied with: Stones (x2)
  • Motor Power: 370W
  • Supply: 230V
  • Axle Diameter: Ø13mm
  • No-Load Speed: 2850rpm
  • Weight: 10.5kg
Weight: 10.2kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 1
Barcode: 5024209311144
Model Number: BG150XL/96
Instructions for the Sealey BG150XL/96 150mm Bench Grinder 370W/230V
Parts Diagram(s) for the Sealey BG150XL/96 150mm Bench Grinder 370W/230V