Sealey BG150WVS 150mm Bench Grinder with Variable Speed 250W/230V
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @76389
Product ID: sealey_BG150WVS
Barcode: 5054511078510
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
  • Induction motor drive suitable for general use.
  • Supplied with stone guards attached, adjustable eye shields and spark arrestors.
  • Substantial tool rests, one with angled cut-out assisting effective tool sharpening.
  • Variable speed allows for better control of grinding and sharpening.
  • Integral coolant tray for convenient cooling of sharpened/ground item.
  • Model No. BG150WVS
Technical Specifications
  • Model No BG150WVS
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 11kg
  • Stone Size: Ø150mm (x2)
  • Motor Power: 250W
  • Supply: 230V
  • Axle Diameter: Ø13mm
  • No-Load Speed Range: 2000-2850rpm
  • Weight: 13.8kg
Weight: 11.68kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 1
Barcode: 5054511078510
Model Number: BG150WVS
Instructions for the Sealey BG150WVS 150mm Bench Grinder with Variable Speed 250W/230V
Parts Diagram(s) for the Sealey BG150WVS 150mm Bench Grinder with Variable Speed 250W/230V