Sealey BG150XLW/98 150mm Bench Grinder with Wire Wheel 370W/230V
1 Hour time slot
Quote Ref: @25244
Product ID: sealey_BG150XLW98
Barcode: 5024209000352
Available at checkout!
  • Fitted with copper wound induction motor drive.
  • Suitable for general workshop grinding/sharpening and descaling/cleaning use.
  • One coarse aluminous oxide grinding stone and one wire wheel.
  • Fitted with stone guards and spark arrestors.
  • Eye shields included.
  • Supplied with 3-pin plug.
  • Model No. BG150XLW/98
Technical Specifications
  • Model No BG150XLW/98
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 10.5kg
  • Supplied with: Stone, Wire Wheel
  • Motor Power: 370W
  • Supply: 230V
  • Axle Diameter: Ø13mm
  • No-Load Speed: 2850rpm
  • Work Light: No
  • Weight: 10.5kg
Weight: 10.5kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 1
Barcode: 5024209000352
Model Number: BG150XLW/98
Instructions for the Sealey BG150XLW/98 150mm Bench Grinder with Wire Wheel 370W/230V
Parts Diagram(s) for the Sealey BG150XLW/98 150mm Bench Grinder with Wire Wheel 370W/230V