Sealey BG150XWL 150mm Bench Grinder & Wire Wheel Combination with Worklight 250W/230V
1 Hour time slot
Quote Ref: @51510
Product ID: sealey_BG150XWL
Barcode: 5051747727403
  • 250W/230V Induction motor.
  • Suitable for general workshop grinding, sharpening and descaling.
  • Includes water tray for cooling hot materials.
  • Features built-in wheel dresser for cleaning, sharpening and truing grinding wheel surfaces.
  • Fitted with fully adjustable light for extra visibility.
  • Supplied with one coarse aluminous oxide stone and one wire wheel.
  • Supplied with eye shields.
  • Model No. BG150XWL
Technical Specifications
  • Model No BG150XWL
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 8.6kg
  • Supplied with: Stone, Wire Wheel
  • Motor Power: 250W
  • Supply: 230V
  • Axle Diameter: Ø13mm
  • No-Load Speed: 2850rpm
  • Work Light: Yes
  • Weight: 8.6kg
Weight: 9.4kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5051747727403
Model Number: BG150XWL
Instructions for the Sealey BG150XWL 150mm Bench Grinder & Wire Wheel Combination with Worklight 250W/230V
Parts Diagram(s) for the Sealey BG150XWL 150mm Bench Grinder & Wire Wheel Combination with Worklight 250W/230V