Sealey PTB141507 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Topchest 7 Drawer 1415mm - Black
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @96394
Product ID: sealey_PTB141507
Barcode: 5054511909067
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
7 people have bought this item!
  • Heavy-duty welded steel construction for strength and durability.
  • Textured powder coat finish.
  • Heavy-duty exterior handles.
  • Supplied with non-slip drawer liners supplied for all drawers.
  • Gas struts fitted to lid makes opening easy.
  • Integral locking system locks all drawers with the turn of a key.
  • Supplied with two keys.
  • Use with Model No. PTB143011 Rollcab or can be a standalone unit.
  • Overall Size (W x D x H): 1415 x 450 x 565mm.
  • 10 Year Guarantee*.
  • Model No. PTB141507
Technical Specifications
  • Model No PTB141507
  • Brand: Premier
  • Nett Weight: 68kg
  • Specification (W x D x H):
  • Overall Size: 1415 x 450 x 565mm
  • Medium Drawer (x3): 695 x 385 x 58mm
  • Medium 1/2 Drawer (x2): 615 x 385 x 58mm
  • Large Drawer (x1): 695 x 385 x 135mm
  • X-Large 1/2 Drawer (x1): 615 x 385 x 210mm
Weight: 77kg
Warranty: 10 years
Case Quantity: 0
Barcode: 5054511909067
Model Number: PTB141507
Instructions for the Sealey PTB141507 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Topchest 7 Drawer 1415mm - Black
Parts Diagram(s) for the Sealey PTB141507 Premier™ Heavy-Duty Extra-Wide Topchest 7 Drawer 1415mm - Black