SIP TEMPEST PH660/120HDS Steam Pressure Washer - Code 08962
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112572
Product ID: sip_08962
Barcode: 5012713089628
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
5 people have bought this item!
Perfect for hot and cold water performance in commercial applications.
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
1740psi (120bar) variable pressure and 660ltrhr variable flow rate 1400rpm 4-pole slow-running brushless induction motor for quieter operation and double lifespan Brass-headed COMET Triplex in-line crankshaft pump for durability 85°C to 140°C hot output temperature via a powerful diesel-fired boiler Total Stop function stops power when the machine is not in use, for reduced energy consumption, higher cost savings, and reduced pump wear and tear Metal lance with adjustable nozzle and rubber shroud protection Integrated robust front and rear bumpers for added protection Built-in temperature setting thermostat and pressure gauge 3.5ltr detergent tank with adjustable low pressure suction Extra-large wheels for easy movement over uneven terrain Easy-to-use control panel and easy internal access 10mtr hose with built-in retractable hose reel Integral water softener and descaling tank Ideal for commercial applications Manufactured in Italy
Technical Information
ITEM NO. 08962
Input Supply: 230v (13A)
Motor Power: 2.2kW (3hp) 4-POLE
Pump Type: COMET Brass Triplex Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: variable 1740psi (120bar)
Water Flow Rate: variable 660ltr/hr
Max. Temperature: 85°C - 140°C
Fuel Tank Capacity: Diesel 18ltr
Detergent Capacity: 3.5ltr
Hose Length: 10mtr
Sucks Water: No
Net Weight: 109.50kg
Gross Weight: 110.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1130(H) x 1110(W) x 640mm(D)