SIP TEMPEST PH900/200HDS Steam Pressure Washer - Code 08964
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112573
Product ID: sip_08964
Barcode: 5012713089642
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Perfect for hot and cold water performance in commercial applications.
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2900psi (200bar) variable pressure and 660ltrhr variable flow rate 1400rpm 4-pole slow-running brushless induction motor for quieter operation and double lifespan Brass-headed COMET Triplex in-line crankshaft pump for durability 85°C to 140°C hot output temperature via a powerful diesel-fired boiler Total Stop function stops power when the machine is not in use, for reduced energy consumption, higher cost savings, and reduced pump wear and tear Metal lance with adjustable nozzle and rubber shroud protection Integrated robust front and rear bumpers for added protection Built-in temperature setting thermostat and pressure gauge 3.5ltr detergent tank with adjustable low pressure suction Extra-large wheels for easy movement over uneven terrain Easy-to-use control panel and easy internal access 10mtr hose with built-in retractable hose reel Integral water softener and descaling tank Ideal for commercial applications Manufactured in Italy
Technical Information
ITEM NO. 08964
Input Supply: 3-PHASE 400v
Motor Power: 5.5kW (7.5hp) 4-POLE
Pump Type: COMET Brass Triplex Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: variable 2900psi (200bar)
Water Flow Rate: variable 900ltr/hr
Max. Temperature: 85°C - 140°C
Fuel Tank Capacity: Diesel 18ltr
Detergent Capacity: 3.5ltr
Hose Length: 10mtr
Sucks Water: No
Net Weight: 121.60kg
Gross Weight: 128.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1000(H) x 1000(W) x 650mm(D)