TMC Transformers Floor Standing or Wall Mounting 400/110V, Enclosed Transformer5kVA Continuous, 400V input to 110Vac CTE, internal terminals - CM5000/FM0/400
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @88855
Product ID: CM5000_FM0_400
Related Products: See all related products
Manufacturer: TMC Transformers
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
46 people have bought this item!
Description
  • Vented sheet steel enclosure to IP22 for indoor use
  • 2x 25mm conduit entries on case
  • Constant Load Rating
  • Floor /wall mount fixings
  • 110V output is centre tapped to earth to minimise consequence of electrocution
  • Can be modified to straight 110V by change of wire link
Specifications
  • Weight (kg):46
  • Height (mm):325
  • Depth (mm):270
  • Width (mm):420
  • Continuous Rating:5kVA (5000VA)
  • Input Voltage:400V
  • Output Voltages:110V CTE
  • Terminals:Internal stud terminals, M5
Brand: TMC Transformers
Identifier: CM5000 FM0 400