TMC Transformers Floor Standing or Wall Mounting 230/110V, Enclosed Transformer 10kVA continuous, 230V input to 110Vac CTE, internal terminals - CM10000/FM0/230
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @88856
Product ID: CM10000_FM0_230
Related Products: See all related products
Manufacturer: TMC Transformers
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
24 people have bought this item!
Description
  • Vented sheet steel enclosure to IP22 for indoor use
  • 2x 25mm conduit entries on case
  • Constant Load Rating
  • Floor /wall mount fixings
  • 110V output is centre tapped to earth to minimise consequence of electrocution
  • Can be modified to straight 110V by change of wire link
Specifications
  • Weight (kg):85
  • Height (mm):525
  • Depth (mm):400
  • Width (mm):600
  • Continuous Rating:10kVA (10000VA)
  • Input Voltage:230V
  • Output Voltages:110V CTE
  • Terminals:Internal stud terminals, M5
Brand: TMC Transformers
Identifier: CM10000 FM0 230
Product Document Download(s)
  Data Sheet