Trend Wood Circular Saw Blade 134mm X 20mm X 24t - Code CSB/13424
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @104469
Product ID: CSB13424
Barcode: 5027654520086
Related Products: See all related products
Manufacturer: Trend
Warranty: 12 months
Click here for when the guarantee will not be valid
Click here for Extended Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Microgranular tungsten carbide tips (TCT) for optimum edge retention.
Precision ground alloy steel plate to maintain flatness.
Body hardened and tempered to minimise deflection under load.
Anti-kickback shoulders* limit feed-speeds to minimise kickback (low tooth count blades only).
Etched blade information to EN847 safety standard.
Reamed bore ensures precise spindle fit.
Specifications
  • D=5 1/4 inch
  • D=134 mm
  • Bore=20 mm
  • Kerf=1.7 mm
  • Plate thick=1.0 mm
  • No. of Teeth=24
  • Tooth form=ATB
  • Hook=15 degrees
  • Colour Code=Red
  • Type=Combination
  • Cut Finish=Medium
  • n.MAX=10000 rpm
General Information
Nett Weight (kg): 106
Gross Weight (kg): 185
Barcode SKU: 5027654520086
Tooth Form: ATB
Diameter (metric): 134
Diameter (imperial): 5 1/4
Sawbore (metric): 20
Saw Kerf (metric): 2.0
Saw Plate Thickness (metric): 1.0
Hook Angle: 15
Saw Teeth: 24
Warranty Period: 12 months
Intrastat Code: 8202310000
Packaged Size: 184x156x14mm