V-TUF 240TF - 240v Compact, Industrial, Mobile Electric Pressure Washer - 1450psi, 100Bar, 12L/min (TOTAL STOP) + COMMERCIAL FOAM SYSTEM - VTUF240TF
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @122031
Product ID: VTUF240TF
Barcode: 0663899000393
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
The V-TUF VTUF240T is a stainless steel covered, tough well built, well proven, reliable 240 Volt Electric Pressure Washer with the ideal balance of pressure (100 bar / 1500psi) and flow (12 litres per min) on 240 volt electric supply for use in the car wash, hire and agricultural industry. When you release the trigger the motor stops to reduce wear and tear on the pump.
Features:
  • TOTAL STOP SYSTEM
  • XHDM300SS - V-TUF SUPER SERIES PUMP - NICKEL PLATED PUMP HEAD - 200BAR 12L/MIN
  • 240V SIZE 100 ANODISED LOW REV MOTOR - WITH THERMAL CUT OUT
  • HEAVY DUTY FRAME CONSTRUCTION - STAINLESS COVER
  • 5 METRE HIGH-VIS YELLOW CABLE
  • New tufFOAM Commercial Foaming System
  • 100 BAR 12L/MIN
  • V-TUF Super Series Pump - Cool Running
  • Corrosion resistant pump and motor  - Also stainless steel cover
  • 3HP Air Cooled Quiet Running Motor
  • Total Stop System - Saves Energy, Keeps the Pump Cool when trigger is released.
  • Washflex 20M 2W 3/8 Hose with Duraklix MSQ ends - Resistant To Tugs & Being Driven Over
  • New tufGUN Soft-Grip, Easy-Pull Trigger With QR For Quick Changeovers
  • Toughest Pressure Washer in its Class
  • Excellent Spares Availability
  • Recommended use 6-8 hours per day
  • Made in the UK
  • Supplied with:
  • 20m High pressure steel braided hose with MSQ quick release couplings
  • New tufGUN Soft-Grip, Easy-Pull Trigger With QR & 1000MM Stainless Steel Lance with heavy duty jet holder
  • Commercial Foam System - Chemical Doesn't Pass Through The Pump
The compact design with the wide chunky rugged 10” wheels and collapsible handle with comfort grip makes it highly manoeuvrable across site and easy to transport in small vans.