V-TUF 50m 1/2" 10 BAR WASHFLEX PRO WATER SUPPLY HOSE & KCQ COUPLING KIT - BF1250-KIT1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @109795
Product ID: V_TUF_BF1250_KIT1
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
WASHFLEX PRO WATER HOSE has a working pressure of 10 bar ideal hose to connect to taps with standard mains pressure or low pressure . The hose has been tested to burst at 50 bar (five times the recommended working pressure). The internal diameter of the WASHFLEX BF12 hose is 12.5mm and the outside diameter is 17.5mm.