V-TUF GCX4000 1.75KW 37L WET & DRY Industrial Powerful Vacuum Cleaner - Side Entry & Cyclone Tech (240V) - CODE - GCX4000-240
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @122804
Product ID: VTUF_GCX4000_240
Barcode: 0663899000850
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
V-TUF GCX4000 - High Performance 1750W 'twin stage' Industrial Motors, that power the large 37L Cyclonic Wet & Dry Vacuum Cleaner, for exceptional results, making cleaning large amounts of dirt hassle free
The 240v GCX4000 is the Best of the Best.  Wet And Dry Vacuum Cleaner with twin stage motor gives you solid suction power day in day out, getting the job done in less time. The GCX4000 has a high volume 5 Metre long, 50mm diameter hose so large volumes of dirt can be sucked up quickly. The metal deflector filter prevents the main filter getting clogged up with the dirt as it enters the tank. The aluminium large bore inlet prevents blockages at the entry of the tank.  The Aqua-Dry filter which gives you the option for use in both dry and wet applications for cleaning a vast range of materials of liquids, solids, and dust. Simply wash the filter with warm water and continue cleaning. The robust frame with large castor wheels gives you the assurance of a long-lasting heavy-duty vacuum, that is built to withstand the toughest of working conditions, for high demanding tasks.
Features:
  • 1750W Motor Power - Massive Suction Power
  • 37L Impact Resistant Tank – With 51mm Side entry Inlet
  • Strong, Robust, Trolley With All-Terrain wheels
  • Cyclone Anti-Clog Technology with Washable Filters
  • L Class HEPA FILTER For non-hazardous Wet & Dry cleaning.
  • 5m Hi-Vis Yellow Cable
  • 50mm 5m Large Bore Hose Anti-Crush Yellow Hose
  • 50mm Super Tough Stainless Wands
  • 500mm Wide Super Tough Floor Head