V-TUF VTUF240T - 240v Compact, Industrial, Mobile Electric Pressure Washer - 1450psi, 100Bar, 12L/min (TOTAL STOP) - Code VTUF240T
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @135959
Product ID: VTUF240T
Barcode: 0609832719328
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
V-TUF 240T - 240v Compact, Industrial, Mobile Electric Pressure Washer - 1450psi, 100Bar, 12L/min (TOTAL STOP) - Code VTUF240T
The V-TUF VTUF240T is a stainless steel covered, tough well built, well proven, reliable 240 Volt Electric Pressure Washer with the ideal balance of pressure (100 bar / 1500psi) and flow (12 litres per min) on 240 volt electric supply for use in the car wash, hire and agricultural industry. When you release the trigger the motor stops to reduce wear and tear on the pump. Features: TOTAL STOP SYSTEM XHDM300SS - V-TUF SUPER SERIES PUMP - NICKEL PLATED PUMP HEAD - 200BAR 12L/MIN 240V SIZE 100 ANODISED LOW REV MOTOR - WITH THERMAL CUT OUT HEAVY DUTY FRAME CONSTRUCTION - STAINLESS COVER 5 METRE CABLE The ideal electric pressure washer for the discerning home owner, or property owner, who is looking for best value on their investment for property and vehicle cleaning maintenance. Supplied with: 10m High pressure steel braided hose with MSQ quick release couplings 500MM TRIGGER WITH EXTENSION & 750MM HALF LANCE with SSQ quick release jet holder 1 x Chemical SSQ jet ; 1x 15 DEG high pressure cleaning jet ; 1x 25 DEG high pressure cleaning jet; 1x 40 DEG high pressure cleaning jet; 1x 0 DEG high pressure cleaning jet 1X TURBO NOZZLE - WITH SSQ QUICK RELEASE VTUF240T power washers are known for being powerful, versatile, robust, tough, well built, well proven, and a totally reliable 240 Volt Electric Pressure Washer, equipped with an oversized V-TUF triplex pump the machine can suck from a tank or an IBC where a mains water supply might not be in place. The high pressure blasting turbo nozzle provides even deeper clean for performing the most difficult cleaning tasks and can increase the cleaning speed by 3X that of a standard jet. The DuraKLiX System makes the hose, trigger, lance and nozzles easy to connect and disconnect without the need for tools. The compact design with the wide chunky rugged 10 wheels and collapsible handle with comfort grip makes it highly manoeuvrable across site and easy to transport in small vans. The low revving pump and motor unit ensures a long working life, combined with readily available seals and valves and simple rugged electrics which has no expensive circuit boards to replace. Therefore lower servicing costs making it the ideal choice for use in hire fleets and on construction sites. The ideal 240v electric pressure washer for the any one in the construction industry, who is looking for best value on their investment for property and vehicle cleaning maintenance. Can be used almost anywhere to clean vehicles, plant, machinery, brickwork, gutters, roofs, pathways, driveways, concrete pads... and much more. Industries:
Areas of Application:
Construction Site Equipment; Cement Mixers, Diggers, Dumpers, JCB & CAT Machines etc. Cement Plant Foundries, National Multi-Storey Car Parks, Tractors, Harvesters, Cultivators, Ploughs & Trailers, Cattle Barns, Building & Floor Restoration Services, Drain Blasting & Cleaning, Courtyards: Schools, Universities, Hospitals, Shopping Centres, Sports Grounds, Driveways, Paths & Patios, Boats, Yachts & Ships. Demon Storm1, Karcher HD 7/12-4 M Plus, Nilfisk MC 6P-120/1950, Mac International ATOM XL 11/120, 240V, AUTO, Commando Pressure washers
Why Buy? Toughest Pressure Washer in its Class V-TUF Super Series Pump - 200Bar Rated Corrosion resistant pump and motor - Also stainless steel cover Total Stop System - Saves Energy, Keeps the Pump Cool when trigger is released. Washflex 10M 1W 3/8 Hose with Duraklix MSQ ends Excellent Spares Availability Made in the UK