V-TUF XR3000 240V 30L1700W High Performance Wet & Dry Industrial Vacuum Cleaner - Made from 70% Recycled Plastic - Code XR3000-240
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @122693
Product ID: VTUF_XR3000_240
Barcode: 0609832725268
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Industries:
FEATURES:
  • New HEPA filtration system - Protects the Motors & the Airspace
  • New Highly visible yellow hose and cable – prevent people tripping over them on site.
  • 38 mm Robust Accessories, robust stainless steel tubes & 420mm Wide Floor Head
  • Simple electrics - Easy To Service
  • Excellent spares availability
  • 1 x Powerful Twin stage bypass motors with a total of 1700W max power for the 240V, 600 hour life span