Loncin LC1P92F-15 452cc Vertical Shaft 1″ Petrol Engine Recoil
No Stock
Quote Ref: @122075
Product ID: LONCIN_LC1P92F_15
Manufacturer: Loncin
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Features:
  • Large capacity muffler design, ensures a lower noise level.
  • Easy starting, start within 3 attempts.
  • With oil alert function, auto-stop when fuel level is low.
Specification
Model LC1P92F-15
Engine type Single cylinder, Air cooled, 4-stroke, OHV, pressure lubrication
Displacement 452cc
Net power 10kW/3600r/min
Bore x Stroke 92mm×69mm
Net Torgue 30/2600Nm / r / min
Starting system Recoil/Electric
Lubrication system Splash+pressure
Air filter  Half dry foam filter element, no filter element
Engine oil capacity 1.1L
Fuel tank capacity 6.5L
Net weight 35/37kg
Product Dimension(L×W×H) 475mm×430mm×450mm