Red Arrow 300W SMD AC Floodlight Photocell - 6000K - Black - FLAC300BPC
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @87703
Product ID: FLAC300BPC
Related Products: See all related products
Manufacturer: Red Arrow Trading
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
85 people have bought this item!
The LED AC Driverless Floodlights with Photocell are available in 100W-300W and have a black finish.
Specifications
  • Model: FLAC300BPC
  • LED: 300pcs of SMD 2835
  • Material: Aluminium
  • Colour Temperature: 6000K
  • Guarantee: 2 Years
  • Life Expectancy: >30,000 Hours
  • Working Temperature: -20°C - 45°C
  • Power Factor: >0.9
  • Beam Angle: >120°
  • CRI: >80 Ra
  • Dimensions: L: 445 x W: 335 x D: 45mm
Additional Information:
  • 80lm/W
  • Aluminium tray
  • Black finish
  • Driverless technology
  • 3G 0.75mm² 1m Cable included
  • Mounting bracket included
  • Photocell sensor
  • Internal white reflector
  • HO5RN-F
Brand: Red Arrow Trading
Identifier: FLAC300BPC
Product Document Download(s)
  Spec Sheet