Sealey MIGHTYMIG190 Professional Gas/Gasless MIG Welder with Euro Torch 190A
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @25053
Product ID: sealey_MIGHTYMIG190
Barcode: 5054630341991
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Heavy-duty high output transformer and forced air cooling to maximize duty cycle performance. Supplied with high quality cool running Ergo 15.2 Euro torch, 2m earth cable, 1.4m gas hose, twin gauged gas regulator and 0.6 and 0.8mm contact tips. Set-up in the gas welding mode but can also easily be switched to gasless. Can be used with large, industrial CO2 gas bottles.
  • 190A Maximum performance.
  • Heavy-duty high output transformer and forced-air cooling to maximize duty cycle performance.
  • Supplied with high quality cool running Ergo 15.2 Euro torch, 2m earth cable, 1.4m gas hose, twin gauged gas regulator and 0.6 and 0.8mm contact tips.
  • Set-up in the gas welding mode but can also easily be switched to gasless.
  • Can be used with large, industrial CO2 gas bottles.
  • Wire capacity of 5kg-15kg.
  • 3 Year guarantee*.
  • Lifetime guarantee on Transformer*.
  • Model No. MIGHTYMIG190
Technical Specifications
  • Model No MIGHTYMIG190
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 45.8KG
  • Welding Current: 40 - 190A
  • Wire Capacity: 5-15kg
  • Duty Cycle: 100% @ 70A, 60% @ 90A, 15% @ 180A
  • Cooling System: Forced Air
  • Gas Type: CO2, Argon, CO2/Argon Mix
  • Torch: 3m Euro Non-Live - Ergo 15.2
  • Supply: 230V - 16A
  • Absorbed Power: 7.2kW
  • Case Size: Large
  • Weight: 49.5kg
  • Gasless Consumables:
  • Flux Cored Wire (4.5kg x Ø0.9mm): TG/100/4
  • Replacement Tips 1mm (Pack of 5): TG100/2
  • Note: To achieve maximum power a 32A supply may be required.
Weight: 50kg
Warranty: 3 years
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630341991
Model Number: MIGHTYMIG190
Instructions for the Sealey MIGHTYMIG190 Professional Gas/Gasless MIG Welder with Euro Torch 190A
Parts Diagram(s) for the Sealey MIGHTYMIG190 Professional Gas/Gasless MIG Welder with Euro Torch 190A