Sealey SCW3200FP 200mm Castor Wheel with Fixed Plate
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89975
Product ID: sealey_SCW3200FP
Barcode: 5054511761603
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Extra-heavy-duty fixed plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Extra-heavy-duty fixed plate castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 400kg.
  • Tread Width: 46mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW3200FP
Technical Specifications
  • Model No SCW3200FP
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Fixed
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 400kg
  • Nett Weight: 2.25kg
  • Offset Size: n/a
  • Overall Height: 240mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 137 x 115mm
  • Tread Width: 46mm
  • Wheel Diameter: 200mm