Sealey SCW4100FP 100mm Castor Wheel with Fixed Plate
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89978
Product ID: sealey_SCW4100FP
Barcode: 5054511761085
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
21 people have bought this item!
Heavy-duty fixed plate castor. Non-marking polyamide wheel.
  • Heavy-duty fixed plate castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 200kg.
  • Tread Width: 36mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW4100FP
Technical Specifications
  • Model No SCW4100FP
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Fixed
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 200kg
  • Nett Weight: 0.48kg
  • Offset Size: n/a
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 103 x 85mm
  • Tread Width: 36mm
  • Wheel Diameter: 100mm