Sealey SCW3200SP 200mm Castor Wheel with Swivel Plate
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89976
Product ID: sealey_SCW3200SP
Barcode: 5054511759228
17 people have bought this item!
Extra-heavy-duty swivel plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Extra-heavy-duty swivel plate castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 400kg.
  • Tread Width: 46mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW3200SP
Technical Specifications
  • Model No SCW3200SP
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 400kg
  • Nett Weight: 2.66kg
  • Offset Size: 55mm
  • Overall Height: 240mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 137 x 105mm
  • Tread Width: 46mm
  • Wheel Diameter: 200mm