Sealey SCW3200SPL 200mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
1 Hour time slot
Quote Ref: @89977
Product ID: sealey_SCW3200SPL
Barcode: 5054511762891
7 people have bought this item!
  • Extra-heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 400kg.
  • Tread Width: 46mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW3200SPL
Technical Specifications
  • Model No SCW3200SPL
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock System
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 400kg
  • Nett Weight: 2.98kg
  • Offset Size: 55mm
  • Overall Height: 240mm
  • Plate Hole Centre: 105 x 80/75mm
  • Plate Hole Diameter: 11mm
  • Plate Size: 137 x 105mm
  • Tread Width: 46mm
  • Wheel Diameter: 200mm