Sealey SCW4100SB 100mm Castor Wheel with Swivel Bolt Hole
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89979
Product ID: sealey_SCW4100SB
Barcode: 5054511761559
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Heavy-duty bolt hole swivel castor. Non-marking polyamide wheel.
  • Heavy-duty bolt hole swivel castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 150kg.
  • Tread Width: 36mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW4100SB
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SB
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Bolt Hole
  • Load Capacity: 150kg
  • Nett Weight: 0.74kg
  • Offset Size: 40mm
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: n/a
  • Plate Hole Diameter: 13mm
  • Plate Size: n/a
  • Tread Width: 36mm
  • Wheel Diameter: 100mm