Sealey SCW4100SPL 100mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
1 Hour time slot
Quote Ref: @89982
Product ID: sealey_SCW4100SPL
Barcode: 5054511759174
  • Heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 200kg.
  • Tread Width: 36mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW4100SPL
Technical Specifications
  • Model No SCW4100SPL
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock System
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 200kg
  • Nett Weight: 0.97kg
  • Offset Size: 41mm
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 105 x 85mm
  • Tread Width: 36mm
  • Wheel Diameter: 100mm