Sealey SCW4125SBL 125mm Castor Wheel with Swivel Bolt Hole & Total Lock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89985
Product ID: sealey_SCW4125SBL
Barcode: 5054511761061
9 people have bought this item!
  • Heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 150kg.
  • Tread Width: 40mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW4125SBL
Technical Specifications
  • Model No SCW4125SBL
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock System
  • Fixing Type: Bolt Hole
  • Load Capacity: 150kg
  • Nett Weight: 1.09kg
  • Offset Size: 40mm
  • Overall Height: 155mm
  • Plate Hole Centre: n/a
  • Plate Hole Diameter: 13mm
  • Plate Size: n/a
  • Tread Width: 40mm
  • Wheel Diameter: 125mm